„Szkoła pod żaglami” – nieoceniony owoc ludzkiej pasji i serc.

 • środa, 22 Marzec, 2017
 • Alicja Betka

Zaproszenie na spotkanie z autorem i jego książką w Literackim Kubryku w Starej Rzeźni przyszło w połowie marca. Autor, to Zbigniew Kosiorowski, książka, to „Archipelag pod żaglami”.  Pierwsza myśl jaka przyszła mi do głowy, to zdziwienie, że Zbyszek tak szybko znowu coś napisał, że przecież na jesieni, kilka miesięcy temu, przedstawiał swój „Kamień podróżny”, a dziś oddaje nam  kolejne dzieło. 


In Memoriam – c.d.

 • poniedziałek, 20 Luty, 2017
 • Alicja Betka

Lhotse 1974 to dokumentalna historia pionierskiej choć tragicznej zimowej wyprawy na Lhotse z 1974 r, śledzonej na stronach tygodnika Literatura, w którym na bieżąco drukowano kolejne reportaże z Himalajów, zapisana także w listach do bliskich i zachowana w archiwalnych dokumentach.


Festiwal Filmów Żeglarskich – JachtFilm_2017

 • niedziela, 12 Luty, 2017
 • Alicja Betka

Drugi dzień pokazów filmowych odbył się w Centrum Żeglarskim. Miejsce znakomicie wybrane. W samym „rdzeniu”  szczecińskiego żeglarstwa, w pięknej, profesjonalnie urządzonej sali konferencyjnej. Tylko pomarzyć o takich organizacyjnych „okolicznościach przyrody”. I co z tego? NIC, wielkie NIC.


Kamień Podróżny

 • niedziela, 30 Październik, 2016
 • Alicja Betka

Kamień , to pewna metafora i  konstrukcja literacka, w  której przybiera on postać powiernika, żaglowca, środka do podróży w wyobraźni, kontrolera, przyjaciela pomagającego i napominającego jednocześnie. Ten kamień „tkwi” w tytule  najnowszej powieści Zbigniewa Kosiorowskiego, naszego szczecińskiego żeglarza, radiowca, dziennikarza, mistrza i nauczyciela wielu z nas, prozaika, człowieka o wielkiej kulturze,życiowej mądrości, wyrozumiałego i wrażliwego człowieka.


Znakomity koncert, znakomity wieczór, znakomita impreza

 • środa, 28 Wrzesień, 2016
 • Alicja Betka

X jubileuszowy koncert piosenki żeglarskiej i turystycznej, pn. Śpiewające Żagle”przeszedł do historii.  Jak było?  Oto relacja z pierwszej ręki, czyli mojej. W sobotni wieczór, 24 września, na przystani jachtowej Klubu AZS przy ulicy Przestrzennej spotkali się wszyscy ci, którzy chcieli „pooddychać” znakomitą muzyką, usłyszeć wyborne teksty i zobaczyć skromnych ale za to rewelacyjnych wykonawców. Oto oni:


Jubileuszowe – X Dąbskie Wieczory Filmowe już za nami

 • czwartek, 11 Sierpień, 2016
 • Alicja Betka

Od skromnej, choć ambitnej imprezy kulturalnej wzbogacającej letnią ofertę Szczecina,” Dąbskie Wieczory Filmowe” przemieniły się w oczekiwaną, chwaloną, ciekawą i niestandardową przygodę z dobrym polskim kinem. I tak miało być!!!!!

Czas pomyśleć o kolejnej dekadzie. Czym zaskoczyć wiernych fanów, czym przyciągnąć wątpiących, jak na trwale wejść do „salonów filmowych”, to tylko kilka pytań, na które musi odpowiedzieć sobie i nam organizator, sponsorzy, władze miasta i regionu.  Zauważono nas w Warszawie, zauważyli nas także twórcy filmowi i aktorzy z całej Polski. Wykorzystajmy to  jak najlepiej, nie tracąc przy tym świeżości i uwzględniając  naturalne plenery i piękno ulicy Przestrzennej, głównej areny wieczornych spotkań ludzi zakochanych w dobrym kinie.

Do wcześniejszej listy gości /wpis na tej stronie/dodajemy kolejne postaci…… i co nam wychodzi? Gwiazdozbiór polskich reżyserów, aktorów, scenarzystów i innych twórców filmowych, a wszyscy Oni wyjeżdżali ze Szczecina z ogromną do nas sympatią, zadziwieniem , zachwytem, oczarowaniem i nadzieją na szybki powrót. Tego nie można zmarnować!!!!!!!!!!!!!!

Piotr Żurawski

Studiował na Akademii Teatralnej w Warszawie. Na co dzień związany z Teatrem Polskim w Bydgoszczy. Pojawia się także w spektaklach na deskach Teatru IMKA, Och-Teatru, Polonii i Teatru Studio. Od 2008 roku grywa w serialach telewizyjnych (m.in. „Czas honoru”, „Komisarz Aleks” i „Bodo”). Na dużym ekranie pojawił się w trzynastu rolach.

W filmie pojawił się już w 2007 roku grając jedną z ról drugoplanowych w głośnym „Jutro idziemy do nieba”. Spore uznanie przyniosła mu rola w głośnej etiudzie „Opowieści z chłodni”. W ostatnich latach pojawił się też w m.in. filmach „Stacja Warszawa”, „Miasto 44”, „Arbiter uwagi”, krótkometrażowych „Leszczu” i „W ciemnym lesie”.

Kuba Czekaj i Adam Palenta

Kuba Czekaj – absolwent reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2010) oraz Programu Fabularnego Studio Prób w Szkole Wajdy w Warszawie (2011). . Reżyser wielokrotnie nagradzanych w kraju i zagranicą filmów krótkometrażowych: Twórca filmowego dyptyku – filmów fabularnych: „Baby Bump” oraz „Królewicz Olch”.

Adam Palenta – operator, reżyser. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz kursu dokumentalnego w Szkole Wajdy.  Jako reżyser zrealizował m. in. film dokumentalny „Życie stylem dowolnym”, wyprodukowany przez Studio Munka w ramach programu Pierwszy Dokument.

Gabriela Muskała – aktorka filmowa i teatralna, dramatopisarka. W 1994 roku ukończyła łódzką Szkołę Filmową. Popularność wśród widzów przyniosła jej rola Ewy w serialu TVP „Londyńczycy”. Za występ w filmie Grega Zglińskiego pod tytułem „Wymyk” została uhonorowana Nagrodą za Drugoplanową Rolę Kobiecą na Festiwalu Filmowym w Gdyni, w 2011 roku. Rok później Muskała zagrała w pełnometrażowym debiucie Anny Wieczur-Bluszcz „Być jak Kazimierz Deyna”, co przyniosło jej Nagrodę za rolę kobiecą podczas Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.

Gabriela Muskała ma na swoim koncie także główne role w filmach: „Królowa Aniołów”, „Aria Diva” (krótki metraż), „Podróż” (krótki metraż), „Krzysztof” oraz w nagrodzonym na Festiwalu w Wenecji francuskojęzycznym filmie „Cała zima bez ognia” w reżyserii Grega Zglińskiego. Aktorka jest też aktywna na deskach teatru (m.in. Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi). Jej sztuki („Podróż do Buenos Aires” i „Daily Soup”) pisane wraz z siostrą Moniką pod pseudonimem Amanita Muskaria zostały przetłumaczone m.in. na angielski, niemiecki i włoski i od wielu lat grane są z powodzeniem w teatrach w Łodzi i w Warszawie.W ostatnim czasie zagrała w znakomicie przyjętym filmie „Moje córki krowy” oraz w „Serce, serduszko”, „Warsaw by night”, „Chce się żyć”.

Katarzyna Herman

W 1994 roku skończyła PWST w Warszawie i w tym samym roku  zadebiutowała w teatrze. W 1995 roku otrzymała nagrodę za debiut za rolę Agafii Tichonowny w „Ożenku” Gogola na XXXV Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Stworzyła niezapomniane kreacje w filmach „Wszystko co kocham” Jacka Borcucha oraz dwóch filmach Tomasza Wasilewskiego – „W sypialni” i „Płynące wieżowce”. W 2009 roku była nominowana do Złotej Kaczki za najlepszą rolę kobiecą w sezonie 2008/2009 za film „Janosik. Prawdziwa historia”.

W ostatnich latach praktycznie nie schodzi z ekranu kinowego i telewizyjnego występując w bardzo udanych rodzimych produkcjach. Na dużym ekranie widzieliśmy ją ostatnio w m.in. filmach „Oszukane”, „Sąsiady”, „Panie Dulskie”, „Demon”, „Córki dancingu”, a wkrótce zaznaczy swój udział w dwóch bardzo oczekiwanych produkcjach „Pokot” Agnieszki Holland oraz „Kantor. Nigdy tu już nie powrócę”.

Janusz Chabior

Urodzony w 1963 roku aktor filmowy, teatralny, telewizyjny. Przez wiele lat związany z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, obecnie członek zespołu aktorskiego Teatru Rozmaitości w Warszawie. Wystąpił w kilkudziesięciu filmach m.in. „Daas”, „Ki”, „Erratum”, „Kołysanka”, „Chce się żyć”, „Stacja Warszawa”, „Ostatnie piętro”, „Trzy siostry T.”, „Matka Teresa od kotów”, „Mała Moskwa”, „Futro”. W 2010 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdobył nagrodę za drugoplanową rolę męską w filmie „Made in Poland” Przemysława Wojcieszka.

Wielkie uznanie widzów i krytyków filmowych przyniosła mu rola pułkownika Mariana Bońka w thrillerze politycznym Patryka Vegi „Służby specjalne” (2014). W tym samym roku wystąpił u boku Marcina Kowalczyka w „Hardkor Disko” Krzysztofa Skoniecznego oraz w „Disco polo” Macieja Bochniaka. Jego kolejnym filmem był „Żyć nie umierać” – obraz luźno inspirowany biografią aktora Tadeusza Szymkowa, a potem pojawił się w „Bangistan”, „11 minutach”, „Na granicy” i  „Ederly”.

Nie stroni od seriali i zagrał w m.in. „Pakcie”, „Komisarzu Aleksie”, „Lekarzach”, „Paradoksie”. Często występuje w etiudach filmowych, a swoją obecność zaznaczył w takich produkcjach studentów szkół filmowych, jak m.in.: „Hycel”, „Czarnowidzka”, „Bardo”, „128. szczur”.

Informacje o gościach Dąbskich Wieczorów Filmowych czerpaliśmy ze strony internetowej www.wieczoryfilmowe.pl