DĄBSKIE WIECZORY FILMOWE – ich klimat możliwy tylko na ulicy Przestrzennej

  • środa, 11 Listopad, 2015
  • Alicja Betka

W roku 2007, z inicjatywy Miejskiego Ośrodka Kultury w Dąbiu, po raz pierwszy, na mapie kulturalnej Szczecina pojawiła się impreza o szczególnym znaczeniu i klimacie. Nazwano ją Dąbskimi Wieczorami Filmowymi.dwf
Zamysł był prosty.

Połączyć:
walory naturalne dzielnicy Dąbie a więc, położenie nad jeziorem Dąbie – czwartym, co do wielkości w Polsce, miejska plaża o długiej historii sięgającej minionych stuleci,
możliwości  kadrowe i organizacyjne samego Miejskiego Ośrodka Kultury,
wieloletnie doświadczenie i osiągnięcia w upowszechnianiu kultury filmowej pracowników Ośrodka.
i przygotować projekt, który wszystko to łącząc stałby się nową, ciekawą, inspirującą i niebanalną propozycją kulturalną dla mieszkańców Szczecina i turystów  odwiedzających nasze miasto  w okresie lata.
Udało się!!!
Świadczą o tym tłumy widzów, którzy przychodzą na plażę miejską w Dąbiu i przez trzy dni oglądają filmy, które rzadko pokazywane są w kinach, spotykają się z ludźmi filmu, rozmawiają z nimi, biorą udział w warsztatach filmowych, oglądają ciekawe wystawy towarzyszące imprezie . Wielu  widzów stało się fanami „Wieczorów” i swój wakacyjny czas organizują tak, żeby  w ostatni weekend lipca być na plaży w Dąbiu.

DSC_8624 Repertuar DWF zmieniał się przez lata. Organizatorzy brali pod uwagę nie tylko życzenia  samych widzów ale  także podpowiedzi i sugestie  odwiedzających Szczecin filmowców. Sami również, obserwując festiwale filmowe w Polsce, szukając  nowości na rynku filmowym, wnosili wiele wartościowych i świeżych pomysłów.
Impreza została wydłużona do 4-5-ciu dni, a niektóre wydarzenia zostały  przeniesione do Klubu Delta oraz  do Hangaru na Campingu Marina przy ulicy Przestrzennej.
O DWF jest coraz głośniej w Polsce, w tzw. świecie filmowców mówi się o nich , docenia wartość artystyczną tego projektu, organizację i dojrzały odbiór proponowanego repertuaru filmowego przez widzów. Warto zaznaczyć, że blisko 3/4 widzów, to ludzie młodzi i bardzo młodzi.