Jubileuszowe – X Dąbskie Wieczory Filmowe już za nami

  • czwartek, 11 Sierpień, 2016
  • Alicja Betka

Od skromnej, choć ambitnej imprezy kulturalnej wzbogacającej letnią ofertę Szczecina,” Dąbskie Wieczory Filmowe” przemieniły się w oczekiwaną, chwaloną, ciekawą i niestandardową przygodę z dobrym polskim kinem. I tak miało być!!!!!

Czas pomyśleć o kolejnej dekadzie. Czym zaskoczyć wiernych fanów, czym przyciągnąć wątpiących, jak na trwale wejść do „salonów filmowych”, to tylko kilka pytań, na które musi odpowiedzieć sobie i nam organizator, sponsorzy, władze miasta i regionu.  Zauważono nas w Warszawie, zauważyli nas także twórcy filmowi i aktorzy z całej Polski. Wykorzystajmy to  jak najlepiej, nie tracąc przy tym świeżości i uwzględniając  naturalne plenery i piękno ulicy Przestrzennej, głównej areny wieczornych spotkań ludzi zakochanych w dobrym kinie.

Do wcześniejszej listy gości /wpis na tej stronie/dodajemy kolejne postaci…… i co nam wychodzi? Gwiazdozbiór polskich reżyserów, aktorów, scenarzystów i innych twórców filmowych, a wszyscy Oni wyjeżdżali ze Szczecina z ogromną do nas sympatią, zadziwieniem , zachwytem, oczarowaniem i nadzieją na szybki powrót. Tego nie można zmarnować!!!!!!!!!!!!!!

Piotr Żurawski

Studiował na Akademii Teatralnej w Warszawie. Na co dzień związany z Teatrem Polskim w Bydgoszczy. Pojawia się także w spektaklach na deskach Teatru IMKA, Och-Teatru, Polonii i Teatru Studio. Od 2008 roku grywa w serialach telewizyjnych (m.in. „Czas honoru”, „Komisarz Aleks” i „Bodo”). Na dużym ekranie pojawił się w trzynastu rolach.

W filmie pojawił się już w 2007 roku grając jedną z ról drugoplanowych w głośnym „Jutro idziemy do nieba”. Spore uznanie przyniosła mu rola w głośnej etiudzie „Opowieści z chłodni”. W ostatnich latach pojawił się też w m.in. filmach „Stacja Warszawa”, „Miasto 44”, „Arbiter uwagi”, krótkometrażowych „Leszczu” i „W ciemnym lesie”.

Kuba Czekaj i Adam Palenta

Kuba Czekaj – absolwent reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2010) oraz Programu Fabularnego Studio Prób w Szkole Wajdy w Warszawie (2011). . Reżyser wielokrotnie nagradzanych w kraju i zagranicą filmów krótkometrażowych: Twórca filmowego dyptyku – filmów fabularnych: „Baby Bump” oraz „Królewicz Olch”.

Adam Palenta – operator, reżyser. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz kursu dokumentalnego w Szkole Wajdy.  Jako reżyser zrealizował m. in. film dokumentalny „Życie stylem dowolnym”, wyprodukowany przez Studio Munka w ramach programu Pierwszy Dokument.

Gabriela Muskała – aktorka filmowa i teatralna, dramatopisarka. W 1994 roku ukończyła łódzką Szkołę Filmową. Popularność wśród widzów przyniosła jej rola Ewy w serialu TVP „Londyńczycy”. Za występ w filmie Grega Zglińskiego pod tytułem „Wymyk” została uhonorowana Nagrodą za Drugoplanową Rolę Kobiecą na Festiwalu Filmowym w Gdyni, w 2011 roku. Rok później Muskała zagrała w pełnometrażowym debiucie Anny Wieczur-Bluszcz „Być jak Kazimierz Deyna”, co przyniosło jej Nagrodę za rolę kobiecą podczas Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.

Gabriela Muskała ma na swoim koncie także główne role w filmach: „Królowa Aniołów”, „Aria Diva” (krótki metraż), „Podróż” (krótki metraż), „Krzysztof” oraz w nagrodzonym na Festiwalu w Wenecji francuskojęzycznym filmie „Cała zima bez ognia” w reżyserii Grega Zglińskiego. Aktorka jest też aktywna na deskach teatru (m.in. Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi). Jej sztuki („Podróż do Buenos Aires” i „Daily Soup”) pisane wraz z siostrą Moniką pod pseudonimem Amanita Muskaria zostały przetłumaczone m.in. na angielski, niemiecki i włoski i od wielu lat grane są z powodzeniem w teatrach w Łodzi i w Warszawie.W ostatnim czasie zagrała w znakomicie przyjętym filmie „Moje córki krowy” oraz w „Serce, serduszko”, „Warsaw by night”, „Chce się żyć”.

Katarzyna Herman

W 1994 roku skończyła PWST w Warszawie i w tym samym roku  zadebiutowała w teatrze. W 1995 roku otrzymała nagrodę za debiut za rolę Agafii Tichonowny w „Ożenku” Gogola na XXXV Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Stworzyła niezapomniane kreacje w filmach „Wszystko co kocham” Jacka Borcucha oraz dwóch filmach Tomasza Wasilewskiego – „W sypialni” i „Płynące wieżowce”. W 2009 roku była nominowana do Złotej Kaczki za najlepszą rolę kobiecą w sezonie 2008/2009 za film „Janosik. Prawdziwa historia”.

W ostatnich latach praktycznie nie schodzi z ekranu kinowego i telewizyjnego występując w bardzo udanych rodzimych produkcjach. Na dużym ekranie widzieliśmy ją ostatnio w m.in. filmach „Oszukane”, „Sąsiady”, „Panie Dulskie”, „Demon”, „Córki dancingu”, a wkrótce zaznaczy swój udział w dwóch bardzo oczekiwanych produkcjach „Pokot” Agnieszki Holland oraz „Kantor. Nigdy tu już nie powrócę”.

Janusz Chabior

Urodzony w 1963 roku aktor filmowy, teatralny, telewizyjny. Przez wiele lat związany z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, obecnie członek zespołu aktorskiego Teatru Rozmaitości w Warszawie. Wystąpił w kilkudziesięciu filmach m.in. „Daas”, „Ki”, „Erratum”, „Kołysanka”, „Chce się żyć”, „Stacja Warszawa”, „Ostatnie piętro”, „Trzy siostry T.”, „Matka Teresa od kotów”, „Mała Moskwa”, „Futro”. W 2010 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdobył nagrodę za drugoplanową rolę męską w filmie „Made in Poland” Przemysława Wojcieszka.

Wielkie uznanie widzów i krytyków filmowych przyniosła mu rola pułkownika Mariana Bońka w thrillerze politycznym Patryka Vegi „Służby specjalne” (2014). W tym samym roku wystąpił u boku Marcina Kowalczyka w „Hardkor Disko” Krzysztofa Skoniecznego oraz w „Disco polo” Macieja Bochniaka. Jego kolejnym filmem był „Żyć nie umierać” – obraz luźno inspirowany biografią aktora Tadeusza Szymkowa, a potem pojawił się w „Bangistan”, „11 minutach”, „Na granicy” i  „Ederly”.

Nie stroni od seriali i zagrał w m.in. „Pakcie”, „Komisarzu Aleksie”, „Lekarzach”, „Paradoksie”. Często występuje w etiudach filmowych, a swoją obecność zaznaczył w takich produkcjach studentów szkół filmowych, jak m.in.: „Hycel”, „Czarnowidzka”, „Bardo”, „128. szczur”.

Informacje o gościach Dąbskich Wieczorów Filmowych czerpaliśmy ze strony internetowej www.wieczoryfilmowe.pl